Internet-Url-Nasil-Degistirilir
|

İnternet Url Nasıl Değiştirilir?

İnternet, teknoloji çağının beraberinde getirmiş olduğu en büyük ve en önemli buluşlardan biridir. Günümüz çağına ayak uyduran iş ve işverenler, internet dünyasında pek çok iş fırsatı yakalayabilmektedirler. Bu tür durumlar için genellikle topluluğun işine yarayabilecek genel iş ilanı siteleri yer alır, kimisi ise kendi işiyle ilgili oluşturmuş olduğu web sitede çeşitli ilan ve reklamlar aracılığı ile dikkat çekmeye çalışır. SEO kullanımındaki en önemli etken de aslında bu ve benzeri durumlar içindir. Arayıcının, arama motorunda barındırdığı kelimeler ile en iyi sonuca erişmek, aslında işverenin ve ona bağlı içerik üreticisinin sunmuş olduğu url değişimi avantajı sayesinde olabilir.

En İyi Link (Url) Yapısı Nedir?

Bu sorunun cevabını çok da uzakta aramamak gerek. Aşağıda yer alan maddelerden faydalanarak en iyi link yapınızı oluşturabilirsiniz. Tabi bu konuda anahtar kelimelerinizi inceleyerek sonuçlarda çıkan ilk üç kelimeyi kullanarak faydasını görebilirsiniz.

Fazla içeriğe sahip değilseniz id yapısı kullanmamanız çok da kaçınılmaz bir durum değildir. Haber ve E-Ticaret siteleri gibi markalaşmış altyapılarda, yinelenen içeriğin önüne geçilmesi üzerine id sistemi kullanılır.

  • Link yapısının sade ve basit olmasına özen gösterilmelidir.
  • Okunabilirlik açısından yüksek fakat kısalığa önem gösterilmelidir.
  • Url değişimleri esnasında en fazla iki anahtar kelime kullanımı yeterli olacaktır.
  • Benzer sayfalarınızda canonical kullanarak fayda görebilirsiniz. Kullanım esnasında sayfaların otoriterliğine canonical üzerinden meta kodu eklemelisiniz.

Siteyi yayına almadan SSL ( HTTPS ) kullanın. Böylece sonradan yönlendirme yapmak zorunda kalmazsınız. Https kullanımının, SEO’ya etkisi kanıtlanmış bir etkendir.

URL Kullanımındaki Avantajlar Nelerdir?

Elbet ki temel sebeplerden biri olarak gelişmiş bir kullanıcı deneyimi sağlamaya yaradığını söyleyebiliriz.

  • URL kullanımı, kullanıcı ve arama motorları üzerinde kolaylık sağlar.
  • URL ‘nin yapısı sayesinde insanlar ve arama motorları sitenin içeriğini anlar.
  • URL, sayfanın amacını doğru bir şekilde teşkil ettikten ve ülkenin temel dil şartlarına göre uygun olarak işlendiğinde, kullanıcı deneyimini geliştirir.

İnternette en doğru sonuca varmak için haliyle karşımıza çıkan ilk sonucu inceleriz. Bir site için bu tarz incelemeler ve dikkat çekicilik, URL kullanımı ve üzerinde yapılan id değişikliklerinin vermiş olduğu avantajlardan biridir. Kullanıcının ne aradığını bilmek ve doğru sonuca yönlendirmek, içerik üreticisinin bir görevidir. Doğru id üzerinde doğru anahtar kelime kullanımları, üst sıralarda yer almanız için kaçınılmazdır.

SEO URL Nedir?

Web sitelerin içerik üreticileri için son derece önemli bir konu olan SEO kullanımında URL’nin önemi büyüktür ve bu adreslere SEO uyumlu URL denir.

URL’ler kendi alanında üç bölümden oluşur. Sırasıyla okunduklarında,

  • Protokol olarak http://, https://, ftp://, haber:// ilk sırada yer almaktadır.
  • İkinci kısma dikkat edildiğinde alan adı, kesme işaretine kadar birincil konumda yer alır. Eğer ki uzantı mevcutsa oluşturulan alan adı olarak kullanılır.
  • Dosya yolu ise ikinci maddede bahsedilen alan adının sonunda oluşturulan kesme işaretinin sonunda oluşturulur.

Doğru URL ‘yi SEO üzerinde kullanmanın iki önemli etkisine bakalım.

Tıklama Oranı Üzerine Etkisi

Google arama sonuçlarının en önemli kriterlerinden biri tıklama oranlarıdır. Kullanıcının, site üzerinde geçirmiş olduğu vakit ve ilgisini çeken içerikler ile olan ilgisi ve diğer insanlar ile paylaşımı, algoritmik açıdan sizi ön plana çıkarmak için destek niteliği taşıyan birkaç unsurdan biridir. Dolayısıyla bu noktada başlık kullanımı ve meta açıklamalar, URL yapısında önem kazandırmaktadır.

Doğru Anahtar Kullanımında Etkisi

Google SEO’ları üzerine dayalı URL oluşturmak, arama sonuçlarında daha üst sıralarda yer almanızı sağlar. Anahtar Kelime kullanımının SEO üzerindeki olumlu etkileri açıklamakla bitmez. İçeriğe dayalı anahtar kelime kullanımı hayat kurtarır.

Similar Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir